Rowerowy plac zabaw - Pumptrack Jeleniogórska


Kategoria
projekt rejonowy duży > 11 - Fabianowo-Kotowo, Górczyn, Junikowo, Kwiatowe, Ławica
Nazwa projektu
Rowerowy plac zabaw - Pumptrack Jeleniogórska
Skrócony opis projektu
Rowerowy plac zabaw - Pumptrack Jeleniogórska zlokalizowany na niszczejącym terenie dawnych torów odstawczych Budziszyńska.
Opis projektu
Rowerowy plac zabaw – Pumptrack Jeleniogórska zaprojektowano na fragmencie działki 15/6 na skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Jeleniogórskiej. Jest to teren dawnych torów odstawczych Budziszyńska, zamknięty do użytku w roku 2012 i przejęty przez miasto. Od 12 lat stopniowo niszczeje i zarasta. Niewielkie budynki, które się tam znajdują, mają wyłamane drzwi i okna i służą w okresie letnim za squot dla bezdomnych.
Cała teren torów (4 działki) jest przeznaczony na zabudowę wielorodzinną, jego fragmenty mają ograniczenia funkcji oraz wysokie drzewa. Pumptrack jako urządzenie rekreacji plenerowej wpisuje się w tę funkcję. Projekt nie narusza w żaden sposób obszarów wysokiego i zwartego zadrzewienia wzdłuż granic terenu, wymaga jednak prześwietlenia niezbędnego dla bezpieczeństwa korzystania, wycięcia krzaków czy mniejszych samosiejek, na które nie jest potrzebne zezwolenie na usuniecie. Proponujemy także wyburzenie zrujnowanych pustostanów, aby zapewnić bezpieczeństwo korzystającym. Najtrudniejszy element projektu to przygotowanie terenu, które wymaga również usunięcia i utylizacji dawnych torów tramwajowych z wybranej działki.
Pumptrack to tor przeszkód dla pojazdów kołowych: rowerów, hulajnóg, deskorolek i rolek. Pozwala małym dzieciom w bezpieczny sposób oswoić się z rowerem na nierównościach terenu, jak i stawia wyzwanie doświadczonym zawodnikom. Jako publiczny obiekt sportowy PUMPTRACK nie wymaga nadzoru.
Wycena przygotowana przez poznańską firmę BTProjekt obejmuje wykonanie obiektu w formule zaprojektuj-wybuduj, w zakres prac wchodzi: odhumusowanie, nasypy, podbudowa, asfalt, trawa na skarpach torów, plac, elementy małej architektury (ławka, kosz, stojaki rowerowe, tablica informacyjna z zasadami korzystania z obiektu). Zaprojektowano 2 tory: mniejszy - Mini Pump dzięki niewielkim garbom jest idealnym miejscem dla małych dzieci, gdzie przez bezpieczną zabawę rozwijają koordynację ruchową. Większy - Easy Pump przeznaczony jest dla młodzieży i początkujących użytkowników w każdym wieku. Składa się z przeszkód i zakrętów profilowanych ułożonych w niekończącą się pętlę. Jazda na PUMPTRACKU świetnie wpisuje się w nurt sportów popularnych wśród młodzieży, których uprawianie nie wymaga monotonnych treningów, lecz jest ciągłą zabawą.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

Skrzyżowanie ulic Grunwaldzkiej i Jeleniogórskiej

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Działka 15/6, teren dawnych torów odstawczych przy przystanku Budziszyńska
Uzasadnienie realizacji projektu
Lokalizacja: to jeden z nielicznych terenów należących do miasta w okolicy. Jest doskonale skomunikowany - przystanek tramwajowy Budziszyńska, przebiegająca obok ścieżka rowerowa - dają możliwość dojazdu użytkownikom z dalszych obszarów Junikowa i Poznania. Jednocześnie jest to teren oddzielony ścianą zieleni zarówno od ulicy, jak i zabudowań wielorodzinnych, co umożliwia aktywność i zabawę bez przeszkadzania sąsiadom.
Na Junikowie (ulice Jeleniogórska, Kamiennogórska i sąsiednie) powstały w ostatnich latach ogromne osiedla wielorodzinne. Kolejne bloki są w budowie. Liczba mieszkańców wzrosła o kilka tysięcy i wciąż rośnie. Dzieci mają do dyspozycji jeden większy plac zabaw, a kompletnie brak jest miejsc spotkań dla młodzieży wyrastającej z tradycyjnych placów (powyżej 12 lat).
Ze względu na szerokie spektrum użytkowników, ich umiejętności i wiek, PUMPTRACK może spełniać rolę toru dla każdego. Jazda rowerem jest jednym z najpopularniejszych sportów uprawianych przez Poznaniaków w każdym wieku. Pumptrack łączy społeczność lokalną i umożliwia współistnienie w otoczeniu tolerancji i aktywności.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Ze względu na szerokie spektrum użytkowników, ich umiejętności i wiek, PUMPTRACK może spełniać rolę toru dla każdego. Na torze Mini Pump mogą jeździć dzieci od 2 roku życia na rowerkach biegowych, tor Easy Pump jest przeznaczony dla starszych dzieci, młodzieży i początkujących dorosłych. Jeździć można na wszystkim co ma kółka: rowerach górskich, rowerach BMX, rowerkach dziecięcych, rowerkach biegowych, hulajnogach, deskorolkach, a
nawet na rolkach.
Obiekt jest dostępny dla osób niepełnosprawnych w myśl art. 5 ust. 1 pkt 4 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane, jednak nie jest przeznaczony do korzystania przez takie osoby. Nie posiada progów, krawężników ani schodów stanowiących barierę dla osób na wózkach inwalidzkich.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
Wycena wykonania obiektu w formule zaprojektuj-wybuduj (tj. projekt i wykonanie), w zakres wchodzi kompleksowe wykonanie obiektów: odhumusowanie, nasypy, podbudowa, asfalt, trawa na skarpach torów, plac, elementy małej architektury (ławka, kosz, stojaki rowerowe, tablica informacyjna z zasadami korzystania z obiektu), 526 317
Usunięcie torów tramwajowych wraz z podkładami. 220 000
Usuniecie samosiejek, krzewów i drzew - średnica pnia do 15cm. 20 000
Wyburzenie 2 pustostanów (bez usunięcia fundamentów). 24 000
Wywóz gruzu (2x14m3) 4 500
SUMA: 794 817
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 5 000
Dodatkowe załączniki
1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Junikowo - Północ w Poznaniu 1. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Junikowo - P_noc w Poznaniu.jpg
2. Projekt koncepcyjny Pumptrack Junikowo 2 Projekt Koncepcyjny Pumptrack Junikowo.pdf
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Katarzyna Karpierz
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany pod względem formalnym przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami nie rekomenduje projektu do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Wydział Gospodarki Nieruchomościami opiniuje projekt negatywnie i nie przekazuje do kolejnego etapu w związku z § 3 ust. 16 pkt. 5), załącznika nr 1 do uchwały Nr XCIX/1950/VIII/2024 RADY MIASTA POZNANIA z dnia 26 marca 2024 r. - ZASADY I TRYB POZNAŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2025, który stanowi, że do PBO25 nie mogą być zgłaszane projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w Mieście strategiami, planami, politykami i programami, w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (obowiązującymi oraz opracowywanymi), innymi uchwałami Rady oraz zarządzeniami Prezydenta. Wskazana w projekcie działka w obrębie Junikowo 36, ark. 27, dz. 15/6 przeznaczona jest w obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod zabudowę mieszkaniową wielorodzinną lub usługową (teren 1MW/u w mpzp „JUNIKOWO – PÓŁNOC” w Poznaniu).
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu: tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta): tak
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania: nie dotyczy
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności: nie dotyczy
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich: nie
6. Czy opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, którego zapisy mogą być niezgodne z założeniami zgłaszanego projektu: nie
7. Czy zawarta jest umowa partycypacyjna z Miastem: nie
Zespół obradował w składzie: Martin Radziwonka i Michał Urbański w dniu 23.07.2024 r.
Nie złożono odwołania

  1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

  2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

  3. Zobacz informacje na temat propozycji...

  4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

  5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

  6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

  7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

  8. ...odpowiedzieć na komentarz...

  9. ...i napisać nowy komentarz.

  10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.