Park Kieszonkowy Chwaliszewo


Kategoria
Projekt ogólnomiejski duży
Nazwa projektu
Park Kieszonkowy Chwaliszewo
Skrócony opis projektu
Zagospodarowanie eksponowanego terenu nabrzeża rzeki Warty z przeznaczeniem na ogólnodostępny park z miejscem rekreacji.
Opis projektu
Projekt zakłada zagospodarowanie terenu pomiędzy ul. Chwaliszewo, Tylne Chwaliszewo, Wartostradą oraz istniejącą zabudową mieszkalną przy ul. Chwaliszewo 61 w Poznaniu, z przeznaczeniem na niewielki park z nowymi nasadzeniami drzew, zielenią urządzoną oraz przestrzenią rekreacyjną, w powiązaniu z istniejącą infrastrukturą pieszą i rowerową Wartostrady oraz w ramach ścieżki edukacyjnej Traktu Królewsko-Cesarskiego.

Ten bardzo dobrze wyeksponowany fragment śródmieścia Poznania, pomimo znaczącej poprawy infrastruktury pieszej i rowerowej w ostatnich latach, w tym budowy nowych chodników, schodów i ścieżek rowerowych, nadal pozostaje niezagospodarowany i zaniedbany pod względem braku estetycznie urządzonej i utrzymanej zieleni miejskiej, nasadzeń drzew oraz ogólnodostępnej przestrzeni rekreacyjnej.

Projekt przewiduje realizację parku kieszonkowego, obejmującego m.in.: nasadzenia ok. 38 drzew, w tym liściastych, owocowych oraz iglastych zimozielonych, krzewów, traw i bylin ozdobnych, urządzenie rabat kwietnych, założenie trawnika, uzupełnienie ciągów pieszych i pieszo-rowerowych, w powiązaniu z przebiegiem istniejących chodników i przecinającego przedmiotowy teren fragmentu Wartostrady oraz stworzenie przyjaznej przestrzeni rekreacyjnej z ławkami, stojakami na rowery, elementami siłowni zewnętrznej, fontanną wody pitnej, a także tablicą edukacyjną – informatorem na temat dzielnicy Chwaliszewo, w ramach ścieżki edukacyjnej poznańskiego Traktu Królewsko-Cesarskiego. Z uwagi na istniejące oświetlenie drogowe Wartostrady przewiduje się zastosowanie wyłącznie niskiego oświetlenia parkowego wzdłuż wytyczanych nowych ciągów pieszych. Zakłada się także montaż jednej kamery panoramicznej.

Powierzchnia terenu objętego zagospodarowaniem wyniesie ok. 2.140 m2, w tym: utwardzenia: ok 560 m2, powierzchnia biologicznie czynna: ok. 1580 m2.

Wnioskowany obszar obejmuje działki nr ewid. 53, 54, 55, 56 (fragment), 58 (fragment), 59 (fragment), 68 (fragment), 70 (fragment) o łącznej powierzchni ok 2.140 m2, po wschodniej i zachodniej stronie niedawno zrealizowanego fragmentu Wartostrady.

Działki 53, 55, 59, 68 i 70 należące do Miasta Poznania. Działki 54, 56 i 58 w trwałym zarządzie na gruntach Skarbu Państwa. Zarządca w/w działek wyraził wstępną zgodę na lokalizację nasadzeń zieleni.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

Chwaliszewo, Tylne Chwaliszewo

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Eksponowany fragment terenu pomiędzy ul. Chwaliszewo, Tylne Chwaliszewo, Wartostradą oraz zabudową mieszkalną przy ul. Chwaliszewo, przy Trakcie Królewsko-Cesarskim w Poznaniu.
Uzasadnienie realizacji projektu
Realizacja projektu przyczyni się do poprawy jakości i estetyki ogólnodostępnej przestrzeni miejskiej oraz zwiększenia powierzchni terenów zielonych, a w konsekwencji do poprawy jakości życia mieszkańców Poznania. Główne cele uzasadniające realizację projektu, to:
• Poprawa estetyki eksponowanego, historycznie wartościowego i turystycznie istotnego fragmentu śródmieścia.
• Dekarbonizacja przestrzeni zurbanizowanej poprzez zwiększanie powierzchni obszarów zieleni urządzonej oraz liczby nasadzeń drzew.
• Zbliżanie rzeki do miasta – poprawa infrastruktury i jakości przestrzeni w obrębie doliny rzeki Warty, na terenie śródmieścia miasta Poznania.
• Zwiększanie liczby oraz poprawa jakości ogólnodostępnych terenów rekreacyjnych.
• Poprawa jakości infrastruktury pieszej i rowerowej.
• Poprawa jakości infrastruktury turystycznej w ramach Traktu Królewsko-Cesarskiego.
• Poprawa jakości infrastruktury dostępnej dla osób niepełnosprawnych i o ograniczonych zdolnościach ruchowych.
• Stwarzanie dogodnych warunków przestrzennych dla integracji społecznej oraz budowania więzi międzyludzkich.
• Poprawa jakości życia mieszkańców miasta Poznania, w szczególności jej najbardziej zurbanizowanej strefy śródmiejskiej.
• Poprawa wizerunku Poznania jako miasta turystycznego.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Projekt przewiduje realizację inwestycji zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego. Ciągi piesze i pieszo-rowerowe będą pozbawione wszelkich barier architektonicznych, uniemożliwiających sprawne poruszanie się osób o ograniczonych zdolnościach ruchowych, osób z wózkami lub poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Wprowadzone zostanie zróżnicowanie kolorystyczne i fakturowe na projektowanych nawierzchniach utwardzonych oraz oznakowanie kierunkowe. Przestrzenie rekreacyjne zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, w tym poruszających się na wózkach inwalidzkich. Tablica edukacyjna zostanie zaopatrzona w informację zapisaną w alfabecie Braille’a.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
Zagospodarowanie zielenią urządzoną, w tym m.in.: nasadzenia drzew (ok. 15 liściastych, 15 owocowych, 8 drzewek iglastych), nasadzenia krzewów, rabaty kwiatowe, byliny, trawniki. Łączna powierzchnia biologicznie czynna ok. 1580m2 306 000
Budowa utwardzeń, w tym: ciągi pieszo-rowerowe z kostki granitowej i betonowej oraz alejki piesze z kruszyw naturalnych i przepuszczalnych. Łączna powierzchnia utwardzeń ok. 560m2 148 000
Mała architektura, w tym: ławki, stojaki rowerowe, kosze na śmieci, urządzenia siłowni zewnętrznej, fontanna wody pitnej (poidełko), słupki blokujące oraz tablica informacyjna dot. historii Chwaliszewa. 52 000
oświetlenie i monitoring, w tym oświetlenie niskie parkowe oraz jedna kamera panoramiczna. 40 000
dokumentacja projektowa 30 000
inne nieprzewidziane koszty 20 000
SUMA: 596 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 150 000
Dodatkowe załączniki
Załącznik nr 1 PARK_KIESZONKOWY_CHWALISZEWO_foto.pdf
Załącznik nr 2 PARK_KIESZONKOWY_CHWALISZEWO_mapa.pdf
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Dominik Banaszak
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany pod względem formalnym przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami nie rekomenduje projektu do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Wydział Gospodarki Nieruchomościami opiniuje projekt negatywnie i nie przekazuje do kolejnego etapu. Zgodnie z Załącznikiem nr 1 do uchwały Nr XCIX/1950/VIII/2024 RADY MIASTA POZNANIA z dnia 26 marca 2024 r. "ZASADY I TRYB POZNAŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2025" §3 ust. 14, pkt. 2 "Do PBO25 można składać projekty, które w przypadku zadań inwestycyjnych (majątkowych) – spełniają warunek znajdowania się terenu, na którym ma być realizowany projekt, w zasobie Miasta lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta)". Natomiast, wskazany przez wnioskodawce obszar zlokalizowany jest m.in. na nieruchomościach, które znajdują się poza zasobem nieruchomości Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta).
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu: tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta): nie
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania: nie dotyczy
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności: nie dotyczy
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich: nie dotyczy
6. Czy opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, którego zapisy mogą być niezgodne z założeniami zgłaszanego projektu: tak :: Wskazany obszar zlokalizowany jest w granicach opracowywanego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W ramach opiniowania MPU powinna wystawić opinie uzupełniającą.
7. Czy zawarta jest umowa partycypacyjna z Miastem: nie
Zespół obradował w składzie: Martin Radziwonka i Kamila Żurek w dniu 19.06.2024 r.
Złożone odwołanie
Treść odwołania: Szanowni Państwo, Niniejszym składam odwołanie od negatywnej rekomendacji, powołując się na następujące argumenty: 1. Właścicielem i zarządcą części terenu objętego wnioskiem jest Miasto Poznań. 2. Właścicielem pozostałego obszaru jest Skarb Państwa. 3. Na wnioskowanym terenie, na gruntach Skarbu Państwa, objętych trwałym zarządem podmiotu innego niż Miasto Poznań, były już realizowane inwestycje Miasta Poznań - budowa odcinka ciągu pieszo-rowerowego z infrastrukturą techniczną i małą architekturą "Wartostrada". 4. Realizacja przedmiotowego zadania będzie kontynuacją i wartościowym uzupełnieniem inwestycji "Wartostrada". 5. Przedmiotowych gruntów Skarbu Państwa, w szczególności po zrealizowaniu inwestycji "Wartostrada", nie można zagospodarować inaczej niż poprzez nasadzenia zieleni oraz lokalizację obiektów małej architektury. 6. Możliwe jest podpisanie porozumienia z zarządcą terenów na gruntach Skarbu Państwa w celu realizacji przedmiotowej inwestycji. 7. Możliwe jest objęcie zarządem gruntów Skarbu Państwa przez Miasto Poznań. Jednocześnie proszę o możliwość zorganizowania spotkania w celu przytoczenia szerszej argumentacji oraz omówienia wartości inwestycji dla Miasta Poznań i jego mieszkańców. Z wyrazami szacunku, Dominik Banaszak
Decyzja ostateczna po odwołaniu:
Projekt jest rekomendowany do realizacji - NIE
Uzasadnienie Rekomendacja negatywna
Udokumentowanie kontaktu z Wnioskodawcą Spotkanie odwoławcze: 20/09/24 g.8:00
Zespół Obradował w składzie P.Pawełczak, K.Żurek, M.Radziwonka, M.Sobczak, W.Potapowicz, M.Świątkowska, K.Milewska

  1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

  2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

  3. Zobacz informacje na temat propozycji...

  4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

  5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

  6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

  7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

  8. ...odpowiedzieć na komentarz...

  9. ...i napisać nowy komentarz.

  10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.