Kosmos w Poznaniu -model układu słonecznego


Kategoria
Projekt ogólnomiejski duży
Nazwa projektu
Kosmos w Poznaniu -model układu słonecznego
Skrócony opis projektu
Model układu słonecznego w skali 1:1mld, wpisanego w tkankę miasta.
Opis projektu
Ideą jest stworzenie modelu naszego Układu Słonecznego w skali 1:1000.000.000 (jeden do miliarda) w celach edukacyjnych i w ramach przybliżenia mieszkańcom ogromu świata w którym żyją. Będzie to niezwykły na skalę kraju i świata model, z ogromnym potencjałem edukacyjnym i turystycznym.
Wszystkie ciała Układu Słonecznego zostaną wykonane i ustawione względem siebie, w odpowiedniej skali (Np. model Ziemi - kulki o średnicy 1,2cm, oddalony o 150 metrów od kuli o średnicy ok 139cm symbolizującej słońce). Całość rozciągnie się na długości blisko 6km.
Przy każdym modelu pojawi się tabliczka z informacjami o nim, jak również ciele niebieskim, które reprezentuje, w języku polskim, angielskim i Braille’a. Wstępna wersja obejmuje modele Słońca, dziewięciu planet oraz ziemskiego Ksieżyca.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

Wzdłuż Wartostrady

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

Model może zaczynać się ulokowaniem słońca w pobliżu mostu Chrobrego i ciągnąć na południe, wzdłuż Wartostrady
Uzasadnienie realizacji projektu
Możliwość doświadczenia skali świata w tak namacalny i oryginalny sposób będzie niezwykłym walorem edukacyjnym, także dla osób z dysfunkcjami wzroku. Stanie się również nietypową wizytówką miasta, która przyciągnie wielu turystów. Upiększy i urozmaici miejski krajobraz.
Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Modele zostaną wykonane z brązu, stali lub innego trwałego materiału i ustawione na betonowych cokołach wzdłuż Wartostrady, oferując bezproblemowy dostęp. Na nich znajdą się tabliczki z informacjami o modelu i ciele niebieskim w co najmniej dwóch językach, jak również tabliczki w języki Braille’a.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
Stworzenie i postawienie modeli ciał niebieskich wraz z cokołami 550 000
Stworzenie tablic informacyjnych w kilku językach 100 000
SUMA: 650 000
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 30 000
Dodatkowe załączniki
Nie dodano załączników.
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Szymon Dryjański
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany pod względem formalnym przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami nie rekomenduje projektu do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Wydział Gospodarki Nieruchomościami opiniuje projekt negatywnie i nie przekazuje do kolejnego etapu. Projekt jest niezgodny z Załącznikiem nr 1 do uchwały Nr XCIX/1950/VIII/2024 RADY MIASTA POZNANIA z dnia 26 marca 2024 r. "ZASADY I TRYB POZNAŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2025", który w §4 ust. 7, pkt. 5, lit. b określa " inne okoliczności uniemożliwiające realizację proponowanego projektu, w tym gdy: wnioskodawca nie określił dokładnej lokalizacji projektu, a wskazał jedynie ogólne założenia (np. teren osiedla, teren całego Poznania). Wszystkie projekty muszą mieć wskazaną precyzyjną lokalizację". Z kolei §3 ust. 14. pkt. 2 ww. załącznika stanowi, iż "do PBO25 można składać projekty, które w przypadku zadań inwestycyjnych (majątkowych) – spełniają warunek znajdowania się terenu, na którym ma być realizowany projekt, w zasobie Miasta lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta)". Wnioskodawca nie wskazał dokładnych lokalizacji proponowanych modeli ciał niebiskich i określił lokalizację zbyt ogólnie wskazując jedynie, że „Model może zaczynać się ulokowaniem słońca w pobliżu mostu Chrobrego i ciągnąć na południe, wzdłuż Wartostrady”. W związku z powyższym, ze względu na dużą liczbę działek i znaczne zróżnicowanie własnościowe terenów wzdłuż Wartostrady, nie ma możliwości ustalenia jakich nieruchomości dotyczy projekt oraz sprawdzenia ich pod kątem własności, prowadzonych postępowań itd.
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu: nie
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta): nie
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania: nie dotyczy
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności: nie dotyczy
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich: nie dotyczy
6. Czy opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, którego zapisy mogą być niezgodne z założeniami zgłaszanego projektu: nie
7. Czy zawarta jest umowa partycypacyjna z Miastem: nie
Zespół obradował w składzie: Michał Urbański, Kamila Żurek, w dniu 03.07.2024 r.
Nie złożono odwołania

  1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

  2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

  3. Zobacz informacje na temat propozycji...

  4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

  5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

  6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

  7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

  8. ...odpowiedzieć na komentarz...

  9. ...i napisać nowy komentarz.

  10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.