Klimatyczny plac Wolności


Kategoria
Projekt ogólnomiejski duży w ramach Zielonego Budżetu
Nazwa projektu
Klimatyczny plac Wolności
Skrócony opis projektu
Wprowadzenie w przestrzeń placu Wolności zieleni 🌿 donic i ławek tworzących przestrzeń do odpoczynku,spotkań.
Opis projektu
Projekt "Klimatyczny Plac Wolności 🌿" ma na celu przekształcenie obecnie pustej i bardzo nagrzewającej się latem przestrzeni w samym centrum Poznania w przyjazne, zielone miejsce, które będzie odpowiadało na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi. Plac Wolności, będący sercem miasta, powinien być miejscem sprzyjającym odpoczynkowi, spotkaniom i integracji społecznej, a także stanowić przykład zrównoważonego 🌿zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

Elementy projektu

Mobilne ławki z donicami z zielenią🌿:
Wprowadzenie mobilnych ławek z donicami, które można swobodnie przemieszczać, umożliwiając elastyczne zagospodarowanie przestrzeni. Dzięki temu plac może być wykorzystywany na różne sposoby, w zależności od potrzeb mieszkańców i organizatorów wydarzeń.

Ławki na schodach "Arkadii":
Zaaranżowanie schodów prowadzących do Arkadii poprzez montaż wygodnych siedzisk. To rozwiązanie zwiększy ilość miejsc do odpoczynku i jednocześnie estetycznie wzbogaci przestrzeń.

Zazielenienie donic 🌿na tarasach "Arkadii":
Umieszczenie roślin w donicach na tarasach Arkadii, co pozwoli na wprowadzenie dodatkowej zieleni i poprawi mikroklimat tego miejsca.

Odbruki przy wiatach wejściowych do garażu podziemnego:
Dokonanie odbruków przy wiatach wejściowych do garażu podziemnego, co ułatwi odpływ wody deszczowej i poprawi estetykę oraz funkcjonalność tych miejsc.

Zasadzenie winorośli i bluszczy🌿:
Zasadzenie winorośli i bluszczy przy wiatach wejściowych do garażu podziemnego. Pnącza te będą estetycznie wzbogacać przestrzeń, która jest obecnie nieatrakcyjna.

Systematyczna opieka nad zielenią🌿:
Regularne podlewanie, nawożenie oraz pielęgnacja roślin, zapewniające zdrowy rozwój zieleni przez cały rok.

Możliwość zmiany układów:
Elastyczność w rozmieszczeniu donic i ławek, umożliwiająca dostosowanie układu przestrzeni do różnorodnych potrzeb i wydarzeń, takich jak festiwale, koncerty czy zgromadzenia publiczne.
Lokalizacja, miejsce realizacji projektu

Ulica, rejon ulic

plac Wolności

Inne istotne informacje dotyczące lokalizacji

teren miejski, w zarządzie trzech jednostek - Estrady Poznańskiej, ZDM, ZKZL
Uzasadnienie realizacji projektu
Przekształcenie Placu Wolności w zielone🌿, klimatycznie przyjazne 🌿miejsce ma na celu poprawę jakości życia mieszkańców Poznania, zwiększenie atrakcyjności centrum miasta oraz stworzenie przestrzeni, która będzie odpowiednia do spędzania wolnego czasu w otoczeniu zieleni🌿. Projekt ma również na celu przeciwdziałanie negatywnym skutkom zmian klimatycznych, takim jak przegrzewanie się miejskich przestrzeni, poprzez wprowadzenie zieleni🌿, która zapewni cień i poprawi mikroklimat placu.

Projekt "Klimatyczny Plac Wolności 🌿" to inwestycja w przyszłość miasta, która przyniesie korzyści zarówno obecnym, jak i przyszłym pokoleniom mieszkańców Poznania.🌿🌿🌿

W związku z brakiem realizacji projektu z edycji PBO2022 (wygrany projekt, który nie doczekał się pełnej realizacji, zakładający również strefę społeczną i gastronomiczną) proponuję podjęcie kolejnej próby zazielenienia🌿przestrzeni placu Wolności, by stała się przyjazna i przyjemna dla mieszkańców. Projekt "Klimatyczny Plac Wolności 🌿" zakłada wprowadzenie zieleni🌿, ławek - stworzenia zielonej wyspy na płycie placu oraz zieloną 🌿 aranżację najbliższej okolicy, nie zakłada działań społecznych czy gastronomicznych, jest skierowany dla mieszkańców.

Projektowanie uniwersalne
Czy projekt jest zgodny z zasadami projektowania uniwersalnego: TAK
Plac Wolności jest miejscem ogólnodostępnym z łatwym dostępem. Na plac Wolności kursuje kilka linii tramwajowych, znajduje się w samym centrum, także jest miejscem licznie odwiedzanym zarówno przez mieszkańców jak i osoby odwiedzające.
Szacunkowy koszt projektu
Składowa projektu Koszt [w zł]
Projekt 70 000
Infrastruktura (donico-ławki, montaż, transport) 300 000
Zieleń, podłoże (zakup roślinności, podłoża, transport) 600 660
Utrzymanie, nasadzenie, nawożenie - opieka nad roślinnością 50 000
Odbruki z nasadzeniami 213 907
SUMA: 1 234 567
Czy projekt generuje koszty utrzymania w kolejnych latach?
TAK
Łączny koszt utrzymania zrealizowanego projektu w trakcie kolejnych 5 lat (np. koszty sprzątania, energii, wody, bieżących remontów, konserwacji)
SUMA: 50 000
Dodatkowe załączniki
lato-zima 3.jpg
propozycja układu donic i ławek 2.jpg
klimat 1.jpg
elementy projektu 4.jpg
Kontakt do wnioskodawcy
Imię i nazwisko Maria Sokolnicka-Guzek
Ocena projektu
Projekt został wstępnie zaakceptowany pod względem formalnym przez Gabinet Prezydenta.
Wydział Gospodarki Nieruchomościami wstępnie rekomenduje projekt do kolejnego etapu.
Uzasadnienie: Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Poznania przekazuje projekt do Wydziału Kultury (Estrada Poznańska) oraz Zarządu Dróg Miejskich. Niemniej, w związku z § 3 ust. 16 pkt. 6), załącznika nr 1 do uchwały Nr XCIX/1950/VIII/2024 RADY MIASTA POZNANIA z dnia 26 marca 2024 r. - ZASADY I TRYB POZNAŃSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO 2025, który stanowi, że do PBO25 nie mogą być zgłaszane projekty „które wymagają współpracy instytucjonalnej, jeżeli osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją nie przedstawiły wyraźnej gotowości do współpracy w ramach projektu w formie pisemnego oświadczenia” oraz przez wzgląd na § 3 ust. 16 pkt. 5) przywołanego załącznika, który stanowi, że do PBO25 nie mogą być zgłaszane „projekty, które w dniu zgłoszenia stoją w sprzeczności z obowiązującymi w Mieście strategiami, planami, politykami i programami, w tym w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego (obowiązującymi oraz opracowywanymi), innymi uchwałami Rady oraz zarządzeniami Prezydenta”, tut. Wydział negatywnie opiniuje możliwość ewentualnej realizacji projektu na nieruchomościach oznaczonych ewidencyjnie jako 51/20/54/1, 51/20/54/3 i 51/20/54/4, które objęte są umową dzierżawy ze spółką ZKZL sp. z o.o. Spółka może prowadzić inwestycje wyłącznie w zakresie gminnego budownictwa mieszkaniowego na zasobie nieruchomości dzierżawionych przez Spółkę od Miasta (Uchwała Nr L/777/VI/2013 Rady Miasta Poznania i Zarządzenie 342/2021/P Prezydenta Miasta Poznania). Projekt nie obejmuje budownictwa mieszkaniowego, wobec powyższego ww. projekt nie może być realizowany przez ZKZL sp. z o.o. W związku z powyższym, prosimy ww. jednostki o zaopiniowanie projektu.
1. Czy wnioskodawca określił dokładną lokalizację projektu: tak
Proszę ocenić czy określono konkretną lokalizację, a nie np. teren osiedla czy teren całego miasta.
2. Czy własność gruntu umożliwia realizację projektu – tzn. czy grunt znajduje się w zasobie Miasta Poznania lub Skarbu Państwa (we władaniu Miasta): tak
3. Czy prowadzone są postępowania w stosunku do gruntów miejskich, które uniemożliwiałyby realizację zadania: nie
4. Czy nieruchomość zagrożona jest utratą własności: nie
5. Czy projekt ma być realizowany na terenach fortyfikacji poznańskich: nie
6. Czy opracowywany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, którego zapisy mogą być niezgodne z założeniami zgłaszanego projektu: nie
7. Czy zawarta jest umowa partycypacyjna z Miastem: nie
Zespół obradował w składzie: Martin Radziwonka i Michał Urbański w dniu 22.07.2024 r.

Opiniowanie projektu przez:

  • zarządca terenu : Wydział Kultury
    Decyzja podjęta w pierwszym etapie:
    Projekt NIE jest rekomendowany do realizacji przez Jednostkę
    Złożone odwołanie
    Treść odwołania: Wnoszę odwołanie od negatywnej opinii, projekt może być zrealizowany, jedyna przeszkodą jest brak chęci realizacji ze strony jednostki, co nie powinno blokować inicjatywy obywatelskiej. Dwa lata temu jednostka (Estrada Poznańska) przyjęła do realizacji zbliżony projekt dlatego nie widzę przeszkód, by ponownie podjąć starania o zmiany w tej przestrzeni. Jako wnioskodawczyni wnoszę o zmianę decyzji lub jednostki realizacyjnej projektu na inną, która podoła wyzwaniu. Wnoszę, by podjęto odpowiednie działania, w celu umożliwienia dopuszczenia projektu pod głosowanie.
    Karta Oceny Projektu
    Projekt jest rekomendowany do realizacji: nie
    Uzasadnienie Wydział Kultury nie rekomenduje projektu do realizacji. Jak wskazał w swojej opinii Wydział Gospodarki Nieruchomościami regulamin jasno stanowi w § 3 ust. 16 pkt. 6) załącznika nr 1 do uchwały Nr XCIX/1950/VIII/2024 Rady Miasta Poznania z dnia 26 marca 2024 r. zasady i tryb Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2025, do PBO25 nie mogą być zgłaszane projekty „które wymagają współpracy instytucjonalnej, jeżeli osoby odpowiedzialne za kierowanie dana instytucja nie przedstawiły wyraźnej gotowości do współpracy w ramach projektu w formie pisemnego oświadczenia”. Założenia przedstawione we wniosku niewątpliwie wymagają współpracy z miejską instytucją kultury, którą jest Estrada Poznańska (zarządca płyty Placu Wolności), nie zostało jednak dołączone do wniosku żadne pisemne oświadczenie od dyrekcji wyżej wymienionej instytucji miejskiej, wyrażające gotowość do współpracy. Wobec powyższego Wydział Kultury zwrócił się do Estrady Poznańskiej o opinię na temat złożonego wniosku. Instytucja nie wyraziła chęci podjęcia się realizacji projektu i gotowości do współpracy wskazując, że był już wybrany w głosowaniu mieszkańców podobny projekt na zazielenienie Placu Wolności (PBO22 „Nasz zielony Plac Wolności”) nie został zrealizowany, gdyż nie udało się wyłonić jego wykonawców. Ponadto Estrada Poznańska jako instytucja kultury, będąca autonomicznym podmiotem w świetle ustawy o prowadzeniu i organizowaniu działalności kulturalnej, może samodzielnie decydować, które projekty inwestycyjne są dla niej priorytetowe. Aktualnie skupia się m.in. na budowie Domu Kultury w Antoninku, rozpoczęciu realizacji projektu modernizacji Sceny na Piętrze oraz licznych działaniach merytorycznych.
    Zespół Obradował w składzie: Justyna Makowska - Dyrektor Wydziału Kultury, Katarzyna Kniotek - pracownik Wydziału Kultury
    Kryteria zasadnicze
    1. Zgodność z zadaniami własnymi Miasta - Czy proponowane zadanie jest zgodne z zadaniami własnymi Miasta i zakresem zadań realizowanych przez jednostki miejskie? - tak
    2. Zgodność z prawem lokalnym - Czy w dniu zgłoszenia projekt jest zgodny z obowiązującymi w Mieście planami, politykami i programami a w szczególności z:
    • zapisami miejskiego planu zagospodarowania – obowiązującymi oraz będącymi w opracowaniu? (w razie konieczności proszę zasięgnąć opinii WUiA, MPU, MKZ, MIR, PIM),
    • innymi uchwałami Rady,
    • zarządzeniami Prezydenta
    - nie
    3. Czy zawarta jest umowa partycypacyjna z Miastem - nie
    4. Zgodność z przyjętą strategią i programami Miasta - Czy w dniu zgłoszenia projekt jest zgodny z obowiązującą strategią i programami Miasta Poznania? - tak
    5. Zadanie przewidziane do realizacji w budżecie miasta lub Wieloletniej Prognozie Finansowej - Czy proponowane zadanie jest już uwzględnione w budżecie miasta lub Wieloletniej Prognozie Finansowej? - nie
    6. Czy projekt spełnia warunek ogólnodostępności? - Przez ogólnodostępność projektu należy rozumieć umożliwienie ogółowi mieszkańców nieodpłatną możliwość korzystania z efektów realizacji projektu wybranego w ramach PBO25. W przypadku projektów infrastrukturalnych, remontowych lub polegających na zakupie sprzętu lub urządzeń – nieodpłatna możliwość korzystania, o której mowa powyżej, powinna obejmować co najmniej 25 godzin tygodniowo, pomiędzy godz. 6:00-22:00, z uwzględnieniem w miarę możliwości soboty lub niedzieli. W przypadku projektów innych niż inwestycyjne - realizacja projektów powinna odbywać się w przestrzeni publicznej, umożliwiając wszystkim zainteresowanym mieszkańcom możliwość nieodpłatnego korzystania w pełnym zakresie z efektów realizacji projektu - tak
    7. Współpraca instytucjonalna - Czy projekt wymaga współpracy instytucjonalnej? - tak
    - Czy osoby odpowiedzialne za kierowanie daną instytucją przedstawiły wyraźną pisemną gotowość do współpracy w formie oświadczenia? - nie
    8. Założenie o wykonaniu tylko jednego elementu - Czy projekt zakłada wykonanie wyłącznie jednego z elementów (etapów) realizacji zadania (np. dokumentacji projektowej), które w latach kolejnych będzie wymagało wykonania dalszych jego elementów (etapów), nieuwzględnionych we wniosku na dany rok? - nie
    9. Realizacja zadania dotycząca nieruchomości będącej własnością Miasta - Czy projekt dotyczy nieruchomości będącej własnością Miasta, na której prowadzona jest działalność komercyjna (nie dotyczy działalności dotowanej przez Miasto), przez którą rozumie się działalność prowadzoną w celu osiągania zysków? - nie
    10. Komercyjność projektu - Czy projekt ma charakter komercyjny tzn. wynika z niego, że można z niego czerpać bezpośrednie korzyści finansowe (przychody) w związku z realizacją projektu? - nie
    11. Możliwość realizacji zadania w przeciągu kolejnego roku budżetowego? - Czy możliwa jest realizacja zadania w trakcie roku budżetowego 2025 lub - w przypadku projektów inwestycyjnych, których realizacja wymaga przeprowadzenia czynności przygotowawczych, polegających np. na sporządzeniu dokumentacji projektowej lub pozyskaniu m.in. stosownych pozwoleń, uzgodnień oraz opinii - w trakcie kolejnego roku budżetowego? - tak
    12. Projekt zakładający budowę pomnika lub innych form upamiętnienia - Czy projekt zakłada budowę pomnika/pomników lub innych form upamiętnienia oraz dotyczące wszelkich działań inwestycyjnych podejmowanych na terenach fortyfikacji? - nie
    13. Zgodność z przepisami prawa - Czy projekt narusza obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności, ochrony wizerunku i dobrego imienia? - nie
    14. Realizacja na terenie miasta Poznania - Czy miejsce realizacji projektu wykracza poza teren Miasta Poznania? - nie
    15. Czy projekt jest wykonalny technicznie? - Wykonalność techniczna projektu, zgodna z wiedzą planistyczną i inżynieryjną, która polega na analizie m.in. czy:
    a) projekt nie narusza norm, standardów oraz przepisów technicznych,
    b) projekt jest możliwy do zrealizowania we wskazanej w zgłoszeniu projektu lokalizacji, w tym czy realizacja projektu nie koliduje z realizowanymi przedsięwzięciami Miasta,
    c) realizacja projektu we wskazanej w zgłoszeniu projektu lokalizacji nie naruszy gwarancji udzielonej Miastu przez wykonawcę na istniejącą w tej lokalizacji infrastrukturę,
    d) dostępne na rynku technologie umożliwiają realizację projektu,
    e) do realizacji projektu są wymagane decyzje administracyjne, pozwolenia, zezwolenia, opinie lub inne dokumenty techniczne, a w konsekwencji, czy ich uzyskanie jest możliwe i pozwoli zrealizować projekt w trakcie roku budżetowego,
    f) projekt nie zawiera wskazania potencjalnego wykonawcy, trybu jego wyboru lub znaków towarowych. - nie dotyczy
    16. Konieczna dodatkowa opinia MKZ, WUiA, MPU, MIR, PIM - Czy projekt wymaga opinii MKZ? - tak - Przedstawiony projekt zlokalizowano na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego Centrum Miasta wpisanego do rejestru zabytków pod nr A 231 decyzją z dnia 14.03.1980 r. w związku z powyższym szczegółowy zakres prac należy uzgodnić z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Należy rozważyć nawiązanie do wygranego projektu PBO2022.
    - Czy projekt wymaga opinii WUiA? - nie
    - Czy projekt wymaga opinii MPU? - nie
    - Czy projekt wymaga opinii MIR? - nie
    - Czy projekt wymaga opinii PIM? - nie
    16. Czy projekt wymaga opinii KDO? - Czy konieczna jest opinia KDO przy Pełnomocniczce Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej? - nie
    - Czy konieczna jest opinia KDO przy Wydziale Kultury? - nie
    - Czy konieczna jest opinia KDO przy Pełnomocniku Prezydenta Miasta ds. Osób z Niepełnosprawnościami? - nie
    - Czy konieczna jest opinia KDO przy Wydziale Oświaty? - nie
    - Czy konieczna jest opinia KDO przy Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych? - nie
    - Czy konieczna jest opinia KDO przy Wydziale Ochrony Środowiska? - nie
    17. Możliwość realizacji zadania przez wydział/jednostkę - Czy możliwa jest realizacja zadania w całości przez wyznaczony wydział i/lub podległe mu jednostki? Czy w przypadku projektów inwestycyjnych wszystkie składowe projektu i lokalizacje są możliwe do realizacji przez Państwa wydział/jednostkę?
    W przypadku negatywnej odpowiedzi należy skontaktować się z pracownikami Gabinetu Prezydenta. - nie
    KOSZTY
    Koszt projektu (kwota w zł) - określony przez Wnioskodawcę - 1 234 567 zł
    Koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach określony przez Wnioskodawcę - 50 000 zł
    A. Czy wymagany budżet całkowity na realizację projektu jest zgodny z limitami finansowymi wskazanymi w Zasadach PBO25? - tak
    B. Czy łączny koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach przekracza 30% wartości zgłoszonego projektu? - nie

    Koszt projektu (kwota w zł) - określony przez wydział merytoryczny - 1 234 567 zł
    Koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach określony przez wydział merytoryczny - 50 000 zł
    A. Czy wymagany budżet całkowity na realizację projektu jest zgodny z limitami finansowymi wskazanymi w Zasadach PBO25? - tak
    B. Czy łączny koszt utrzymania projektu w kolejnych 5 latach przekracza 30% wartości zgłoszonego projektu? - nie
  • dodatkowa rekomendacja: Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków (MKZ)
    Projekt jest rekomendowany do realizacji przez Jednostkę
    Karta Oceny Projektu
    Projekt jest rekomendowany do realizacji: tak
    Uzasadnienie Przedstawiony projekt zlokalizowano na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego Centrum Miasta wpisanego do rejestru zabytków pod nr A 231 decyzją z dnia 14.03.1980 r. w związku z powyższym szczegółowy zakres prac należy uzgodnić z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Należy rozważyć nawiązanie do wygranego projektu PBO2022.
    Zespół Obradował w składzie: Zuzanna Skoczylas

  1. Możesz wyrazić poparcie dla propozycji lub ją odrzucić.

  2. Możesz dodać ją też do listy obserwowanych.

  3. Zobacz informacje na temat propozycji...

  4. ...dodaj tagi dla tej propozycji...

  5. ...lub podziel się propozycją z innymi za pośrednictwem Facebooka, Google+ lub Twittera.

  6. Nie tylko możesz oceniać komentarze...

  7. ...ale też przejrzeć odpowiedzi na nie...

  8. ...odpowiedzieć na komentarz...

  9. ...i napisać nowy komentarz.

  10. Lub pracować nad propozycją i wprowadzać alternatywne wersje.